THE 2018 FESTIVAL SCHEDULE
IS IT REAL?

Tuesday July 17   /   The Unethical Narrator

 

[1] 20.30 // “Pallas” Outdoor Cinema

“Panoramic”: Opening Remarks (30 ́)

+ Parallel Screening of 3 Early Shorts from the EYE Filmmuseum Collection

[1] 21.15 // “Pallas” Outdoor Cinema

F for Fake (Οrson Welles, France / Iran / West Germany, 1973, 90 ́)

23.00 // Miaouli Square

Performance by Jürgen Reble and Thomas Köner (60 ́)

00.30 // Asteria Café Beach Bar

Opening Party

 

Wednesday July 18   /   Cinema and Its Double

 

13.00 // Laoutari Café

Discussion with Johan Grimonprez

[2] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema

“Altered States”: Shorts Program (60 ́)

[3] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema

Betrayed (Harun Farocki, Germany, 1985, 99 ́)

[4] 21.00 // Ano Syros Amphitheater

[ˈdʊŋkl̩ˌdɔɪ̯ʧlant] (Juliane Jaschnow and Stefanie Schroeder, Germany, 2017, 13 ́)

+ Double Take (Johan Grimonprez, Belgium / Germany / Netherlands, 2009, 80 ́)

* Screening presented by director Johan Grimonprez

[5] 23.00 // Ano Syros Amphitheater

Nineteen (Angelos Frantzis, Greece, 1995, 15 ́)

+ Τhe Colors of Iris (Nikos Panayotopoulos, Greece, 1974, 100 ́)

* Screening presented by directors Eva Stefani and Angelos Frantzis

01.00 // Agios Athanasios

M…H: Performance by Gaëlle Rouard (50 ́)

02.00 // Mandrakoukos Syrianos

After Party

 

Thursday July 19   /   Cinemas of Intervention

 

13.00 // Laoutari Café

Discussion with Jürgen Reble

[6] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema

The Golden Gate (Jürgen Reble, Germany, 1995, 54 ́)

* Screening presented by director Jürgen Reble

[7] 17.00 // “Pallas” Indoor Cinema

Our Beloved Month of August (Miguel Gomes, Portugal, 2008, 147 ́)

* Screening presented by director Miguel Gomes

[8] 21.00 // “Manos Eleftheriou” Quarry

“Making History” Program (80 ́)

22.30 // “Manos Eleftheriou” Quarry

Intra-Vention: Performance by Mike Cooper + Vicky Bisbiki (Medea Electronique) (40 ́)

[9] 23.15 // “Manos Eleftheriou” Quarry

Rite of Spring (Manoel De Oliveira, Portugal, 1964, 94 ́)

+ Transformers: The Premake (Kevin B. Lee, USA, 2014, 25 ́)

* Screening presented by director Miguel Gomes

01.30 // Kouchico

After Party

 

Friday July 20   /  Mythmaking

 

[10] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema

“City Cacophonies”: Shorts Program (67 ́)

20.30 // Komito Beach

Performance by Nadah El Shazly (40 ́)

[11] 21.15 // Komito Beach

Hiwa (Jacqueline Lentzou, Greece, 2017, 11 ́)

+ “A View from Somewhere”: Shorts Program (56 ́)

* Screening presented by directors Jacqueline Lentzou and Eva Stefani

[12] 22.30 // Komito Beach

Tabu (Miguel Gomes, Portugal / Germany / Brazil / France, 2012, 120 ́)

* Screening presented by director Miguel Gomes

01.00 // Komito Beach

Performance by Σtella (40 ́)

02.00 // Komito Beach

After Party

 

Saturday July 21   /   Mirage

 

13.00 // Laoutari Café

Discussion with Miguel Gomes

[13] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema

“Scoping It Out”: Shorts Program (58 ́)

[14] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema

Forevermore: Biography of a Leech Lord (Eric Saks, USA, 1989, 89 ́)

* Screening presented by producer Mike Ryan

[15] 20.30 // Dellagrazia Drive-In

Picnic at Hanging Rock (Peter Weir, Australia, 1975, 107 ́)

+ (intermission)

+ Kin-Dza-Dza! (Georgiy Daneliya, USSR, 1986, 135 ́)

01.00 Boheme del Mar

After Party

 

Sunday July 22   /  Collective Realities

 

[16] 13.00 // “Pallas” Indoor Cinema

Cinedoc Kids: Program for the Children and Youth (79 ́)

* Screening presented by Anemon Productions

[17] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema

“The Personal and the Political”: Exchange Shorts Program with L’Alternativa

Festival de Cinema Independent de Barcelona (76 ́)

[18] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema

Women Reply (Agnès Varda, France, 1997, 8 ́)

+ Nightcleaners Part 1 (Berwick Street Film Collective, UK, 1975, 90 ́)

[19] 21.00 // Tarsanas Shipyard

Ain’t Got No Fear (Mikhail Karikis, UK, 2016, 10 ́)

+ For Those Who Will Follow (Pierre Perrault / Michel Brault / Marcel Carrière, Canada, 1963, 105 ́)

[20] 23.00 // Tarsanas Shipyard

The Greatest of All Forces (Roviros Manthoulis, Greece, 1963, 22 ́)

+ The Acropolis of Athens (Roviros Manthoulis, Greece, 1961, 30 ́)

00.00 // Tarsanas Shipyard

People on Sunday (Robert Siodmak and Edgar G. Ulmer, Weimar Republic, 1930, 74 ́)

* Screening live scored by Mike Cooper and Nadah El Shazly

01.00 Tarsanas Shipyard

Closing Party

 

 

Performances, parties, and discussions are free of charge.

All films are screened with Greek and English subtitles unless otherwise stated.

All discussions are held in English.

 

For information on all screenings, events and locations, please see the program here.

 

 

 

Τρίτη 17 Ιουλίου . Ο ανήθικος αφηγητής

 

[1] 20.30 // Θερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

«Πανοραμίκ»: 3 λόγοι για το φετινό πρόγραμμα (30 ́)

+ παράλληλη προβολή 3 ταινιών μικρού μήκους από τη συλλογή του EYE Filmmuseum

[1] 21.15 // Θερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Αλήθειες και ψέματα (Όρσον Γουέλς, Γαλλία / Ιράν / Δυτική Γερμανία, 1973, 90 ́)

23.00 // Πλατεία Μιαούλη

Περφόρμανς από τους Γιούργκεν Ρέμπλε + Τόμας Κένερ (60 ́)

00.30 // Αστέρια Café Beach Bar

Πάρτι έναρξης

 

 

Τετάρτη 18 Ιουλίου . Το σινεμά και το είδωλό του

 

13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Συζήτηση με τον Γιόχαν Γριμονοπρές

[2] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

«Μεταβαλλόμενες καταστάσεις»: πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (60 ́)

[3] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Προδομένοι (Χαρούν Φαρόκι, 1985, Γερμανία, 99 ́)

[4] 21.00 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου

[ˈdʊŋkl̩ˌdɔɪ̯ʧlant] (Γιουλιάνε Γιάσνοβ + Στέφανι Σρέντερ, Γερμανία, 2017, 13 ́)

+ Double Take (Γιόχαν Γριμονπρές, Βέλγιο / Γερμανία / Ολλανδία, 2009, 80 ́)

* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Γιόχαν Γριμονπρές

[5] 23.00 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου

Δεκαεννιά (Άγγελος Φραντζής, Ελλάδα, 1995, 15 ́)

+ Τα χρώματα της Ίριδος (Νίκος Παναγιωτόπουλος, Ελλάδα, 1974, 100 ́)

* Προβολή παρουσία των σκηνοθετών Εύας Στεφανή και Άγγελου Φραντζή

01.00 // Άγιος Αθανάσιος

Μ…Θ: Περφόρμανς από την Γκαέλ Ρουάρ (50 ́)

02.00 // Μανδρακούκος Συριανός

After Party

 

 

Πέμπτη 19 Ιουλίου . Το σινεμά της παρέμβασης 

13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Συζήτηση με τον Γιούργκεν Ρέμπλε

[6] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Η χρυσή πύλη (Γιούργκεν Ρέμπλε, Γερμανία, 1995, 54 ́)

* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Γιούργκεν Ρέμπλε

[7] 17.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Ο αγαπημένος μας μήνας Αύγουστος (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία, 2008, 147 ́)

* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες

[8] 21.00 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»

«Γράφοντας Ιστορία»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (80 ́)

22.30 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»

Παρέ/κ/βαση: Περφόρμανς από τους Μάικ Κούπερ και Βίκυ Μπισμπίκη (Medea Electronique) (40 ́)

[9] 23.15 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»

Ιεροτελεστία της άνοιξης (Μανουέλ ντε Ολιβέιρα, Πορτογαλία, 1964, 94 ́)

+ Τρανσφόρμερς: Το πρίμεϊκ (Κέβιν Μπ. Λι, ΗΠΑ, 2014, 25 ́)

* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες

01.30 // Kouchico

After Party

 

 

Παρασκευή 20 Ιουλίου . Μυθοπλασίες

 

[10] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

«Παραφωνίες των πόλεων»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (81 ́)

20.30 // Παραλία Κόμητο

Περφόρμανς από τη Νάντα Ελ Σάζλι (40 ́)

[11] 21.15 // Παραλία Κόμητο

Hiwa (Ζακλίν Λέντζου, Ελλάδα, 2017, 11 ́)

+ «Θέα από κάπου»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (56 ́)

* Προβολή παρουσία των σκηνοθέτιδων Ζακλίν Λέντζου και Εύας Στεφανή

[12] 22.30 // Παραλία Κόμητο

Ταμπού (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία / Γερμανία / Βραζιλία / Γαλλία, 2012, 120 ́)

* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες

01.00 // Παραλία Κόμητο

Περφόρμανς από τη Σtella (40 ́)

02.00 // Παραλία Κόμητο

After Party

 

 

Σάββατο 21 Ιουλίου . Αντικατοπτρισμός

 

13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Συζήτηση με τον Μιγκέλ Γκόμες

[13] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

«Επισκοπώντας το τοπίο / Αποσκοπώντας στο τοπίο»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (58 ́)

[14]18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Για πάντα: Βιογραφία ενός άρχοντα των αποβλήτων (Έρικ Σακς, ΗΠΑ, 1989, 89 ́)

* Προβολή παρουσία του παραγωγού Μάικ Ράιαν

[15]20.30 // Ντράιβ-ιν στην Ντελαγκράτσια

Το μυστικό του Βράχου των Κρεμασμένων (Πίτερ Γουίρ, Αυστραλία, 1975, 107 ́)

+ (intermission)

+ Κιν-Τζα-Τζα! (Γκιόργκι Ντανελίγια, ΕΣΣΔ, 1986, 135 ́)

01.00 Boheme del Mar

After Party

 

 

Κυριακή 22 Ιουλίου . Η πραγματικότητα σε πληθυντικό αριθμό

 

[16] 13.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Cinedoc Kids: Πρόγραμμα προβολών για παιδιά και νέους (79 ́)

* Προβολή παρουσία της εταιρείας παραγωγής Anemon Productions

[17] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

«Το προσωπικό και το πολιτικό»: «Ανταλλακτικό» πρόγραμμα προβολών σε

συνεργασία με το φεστιβάλ L’Alternativa Film Festival της Βαρκελώνης (76 ́)

[18] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»

Γυναίκες απαντούν (Aνιές Βαρντά, Γαλλία, 1997, 8 ́)

+ Καθαρίστριες της νύχτας – Μέρος 1 (Κολεκτίβα Μπέργουικ Στριτ, Ην. Βασίλειο, 1975, 90 ́)

[19] 21.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς

Εγώ δεν φοβάμαι (Μιχαήλ Καρίκης, Ην. Βασίλειο, 2016, 10 ́)

+ Για το μέλλον του κόσμου (Πιερ Περώ / Μισέλ Μπρο / Μαρσέλ Καριέρ, Καναδάς, 1963, 105 ́)

[20] 23.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς

Η πιο μεγάλη δύναμη (Ροβήρος Μανθούλης, Ελλάδα, 1963, 22 ́)

+ Ακρόπολις των Αθηνών (Ροβήρος Μανθούλης + Ηρακλής Παπαδάκης, Ελλάδα, 1961, 30 ́)

00.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς

Άνθρωποι την Κυριακή (Ρόμπερτ Σόντμακ + Έντγκαρ Τζ. Ούλμπερ, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 1930, 74 ́)

* Προβολή με ζωντανή μουσική επένδυση από τους Μάικ Κούπερ και Νάντα Ελ Σάζλι

01.00 Ναυπηγεία Ταρσανάς

Πάρτι λήξης

 

 

Η είσοδος στις περφόρμανς, στις συζητήσεις και στα πάρτι είναι δωρεάν.

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους, εκτός αν υπάρχει σχετική ένδειξη.

Όλες οι συζητήσεις διεξάγονται στα αγγλικά.

 

Για περισσότερες πληροφορίες για τις προβολές, τις εκδηλώσεις, και τους χώρους, μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ.