7th SYROS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL · OVEREXPOSURE · DAILY SCHEDULE

 

DAY 1 – SUNSCREEN

Tuesday July 16

F [1] 20.30 // Pallas Outdoor Cinema

Opening Remarks

21.00 // Pallas Outdoor Cinema

Nausicaa – Agnès Varda, France, 1970 (94′)

F [2] 23.00 // Miaouli Square

Vampyr – Carl Theodor Dreyer, Germany/France, 1932 (75′)

*Live Score by Ela Orleans

00.30 // Ciel Beach Bar

Opening drinks

 

DAY 2 – APERTURES

Wednesday July 17

A 13.00 // Laoutari Café

Discussion with SIFF and the Taiwan International Documentary Festival

* With the participation of Wood Lin, TIDF Programming Director, and representatives from Taiwan Film Institute / Taiwan Docs

F + A [3] 15.00 // Pallas Indoor Cinema

Rainer Kohlberger: Recent Work (47′)

* Filmmaker in Attendance

F [4] 18.00 // Pallas Indoor Cinema

Distorting Walls: Shorts Program (74′)

P [5] 21.30 // Tarsanas

Gravity Hill Sound+Image (~100′)

* Featuring Giorgos Xylouris, DJ Rupture, and Jem Cohen

 

DAY 3 – SATURATION

Thursday July 18

A 13.00 // Laoutari Café

Discussion with Rainer Kohlberger (Artist-in-Focus)

F [6] 15.00 // Pallas Indoor Cinema

Data Drives: Shorts Program (63′)

* Artists in Attendance: Hypercomf

C [7] 18.00 // Pallas Indoor Cinema

Forensic Architecture: Investigation Presentation and Screening (~75′)

* Presented by Christina Varvia (Deputy Director, FA) and Stefanos Levidis (Field Coordinator for Greece, FA)

P + A [8] 20.30 // “Manos Eleftheriou” Quarry

Quarry Overload: Performance Night (~190′)

*Featuring Giorgos Xylouris, Ela Orleans, acte vide, Rainer Kohlberger

 

DAY 4 – PHARMAKON

Friday July 19

A 13.00 // Laoutari Café

Discussion with Jem Cohen (Artist-in-Focus)

F [9] 15.00 // Pallas Indoor Cinema

Asthenic Syndrome – Kira Muratova, USSR, 1990 (153′)

C [10] 18.00 // Pallas Indoor Cinema

TIDF – Stranger 1: Shorts Program (80′)

* Screening presented by Wood Lin, TIDF Programming Director, and Q&A with Pang-Chuan Huang

F [11] 20.30 // Dellagrazia Drive–In

The Fear – Kostas Manousakis, Greece, 1966 (116′)

+

As to Posterity – Marina Gioti, Greece, 2014 (12′)

* Filmmaker in Attendance

+

Wake in Fright – Ted Kotcheff, Australia, 1971 (109′)

 

DAY 5 – LANDMARKS

Saturday July 20

F 13.00 // Laoutari Café

Discussion with filmmaker Jessica Sarah Rinland

F [12] 15.00 // Pallas Indoor Cinema

Scaping the Land: Shorts Program (84′)  FREE

*Filmmaker in Attendance: Jessica Sarah Rinland

F + A [13] 18.00 // Pallas Indoor Cinema

Jem Cohen: Shorts Program (69′)

* Filmmaker in Attendance

W [14] 20.00 // Pallas Indoor Cinema

Early Frames: Shorts Program (75′)

* Screening presented by SIFF 2019 Young Programmers / Filmmaker in Attendance: Yorgos Angelopoulos

P 20.30 // Komito Beach

Magic Island (live show) (~45′)

C [15] 21.15 // Komito Beach

TIDF – Stranger 2: Shorts Program  (69′)

* Screening presented by Wood Lin, TIDF Programming Director, and Q&A with Pang-Chuan Huang

F [16] 23.00 // Komito Beach

Xenoi – Deborah Stratman, USA/Greece, 2016 (15′)

+

Space Is the Place – John Coney, USA, 1972 (85′)

P 00.30 // Komito Beach

Venus Volcanism & In Atlas (live show) (~60′)

02.00 // Komito Beach

DJ Set with Blue Lagoon and Andreas Palmer

 

DAY 6 – POWERS OF TEN

Sunday July 21

A 13.00 // Laoutari Café

Discussion with Eva Stefani (Artist-in-Focus)

F + A  [17] 15.00 // Pallas Indoor Cinema

Days and Nights with Dimitra K.: Rushes – Eva Stefani, Greece, 2019 (~65′)

* Filmmaker in Attendance

F [18] 18.00 // Pallas Indoor Cinema

Vernacular Vision: Shorts Program (89′) FREE

F + A [19] 21.00 // Ano Syros Amphitheater

The Canaries – Yorgos Kyvernitis, Greece, 2019 (17′)

+

Athine – Eva Stefani, Greece, 1995 (36′)

* Filmmakers in Attendance

F + A [20] 22.30 // Ano Syros Amphitheater

Counting – Jem Cohen, USA, 2015 (111′)

* Filmmakers in Attendance

01.00 // Ano Syros

Closing drinks

 

 

K E Y

F = FILMS
A = ARTIST(S)-IN-FOCUS
P = PERFORMANCES
C = COLLABORATIONS
W = WORKSHOPS

7ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΤΗΣ ΣΥΡΟΥ · ΥΠΕΡΕΚΘΕΣΗ · ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΗΜΕΡΑ 1 – ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Τρίτη 16 Ιουλίου

F [1] 20.30 // Θερινό Παλλάς

Επίσημη έναρξη

21.00 // Θερινό Παλλάς

Ναυσικά (Nausicaa) – Agnès Varda, France, 1970 (94′)

F [2] 23.00 // Πλατεία Μιαούλη

Βαμπίρ (Vampyr) – Carl Theodor Dreyer, Γερμανία/Γαλλία, 1932 (75′)

*Με ζωντανή μουσική επένδυση από την Ela Orleans

00.30 // Ciel Beach Bar

Πάρτι έναρξης

 

ΗΜΕΡΑ 2 – ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ

Τετάρτη 17 Ιουλίου

A 13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Ανοιχτή συζήτηση με το Taiwan International Documentary Festival

* Συμμετέχουν οι Wood Lin (διευθυντής προγράμματος του TIDF) και εκπρόσωποι των Taiwan Film Institute / Taiwan Docs

F + A [3] 15.00 // Χειμερινό Παλλάς

Rainer Kohlberger: Πρόσφατα έργα (47′)

* Παρουσία του σκηνοθέτη

F [4] 18.00 // Χειμερινό Παλλάς

Παραμορφωτικοί τοίχοι: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (74′)

P [5] 21.30 // Ταρσανάς

Gravity Hill Sound+Image (~100′)

* Συμμετέχουν οι Γιώργος Ξυλούρης, DJ Rupture, και Jem Cohen

 

ΗΜΕΡΑ 3 – ΚΟΡΕΣΜΟΣ

Πέμπτη 18 Ιουλίου

A 13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Ανοιχτή συζήτηση με τον Rainer Kohlberger (Αφιερώματα)

F [6] 15.00 // Χειμερινό Παλλάς

Δεδομένες ενορμήσεις: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (63′)

* Παρουσία των καλλιτεχνών Hypercomf

C [7] 18.00 // Χειμερινό Παλλάς

Forensic Architecture: Προβολή και παρουσίαση (~75′)

* Παρουσία της Χριστίνας Βαρβία (Υποδιευθύντρια, FA) και του Στέφανου Λεβίδη (Συντονιστής της επιτόπιας έρευνας στην Ελλάδα, FA)

P + A [8] 20.30 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου» 

Quarry Overload: Βραδιά περφόρμανς (~190′)

*Συμμετέχουν οι Γιώργος Ξυλούρης, Ela Orleans, acte vide, Rainer Kohlberger

 

ΗΜΕΡΑ 4 – ΦΑΡΜΑΚΟΝ

Παρασκευή 19 Ιουλίου

A 13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Ανοιχτή συζήτηση με τον Jem Cohen (Αφιερώματα)

F [9] 15.00 // Χειμερινό Παλλάς

Ασθενικό σύνδρομο (Asthenic Syndrome) – Kira Muratova, ΕΣΣΔ, 1990 (153′)

C [10] 18.00 // Χειμερινό Παλλάς

TIDF – Ξένος 1: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (80′)

* Παρουσία του Wood Lin (διευθυντή προγράμματος του TIDF) και του σκηνοθέτη Pang-Chuan Huang

F [11] 20.30 // Ντράιβ-ιν στην Ντελαγκράτσια

Ο Φόβος – Κώστας Μανουσάκης, Ελλάδα, 1966 (116′)

+

As to Posterity – Μαρίνα Γιώτη, Ελλάδα, 2014 (12′)

* Παρουσία της σκηνοθέτιδας

+

Ξύπνημα στον τρόμο (Wake in Fright) – Ted Kotcheff, Australia, 1971 (109′)

 

ΗΜΕΡΑ 5 – ΤΟΠΟΣΗΜΑ

Σάββατο 20 Ιουλίου

F 13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Ανοιχτή συζήτηση με τη σκηνοθέτιδα Jessica Sarah Rinland

F [12] 15.00 // Χειμερινό Παλλάς

Απόδραση από το τοπίο: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (84′)  ΔΩΡΕΑΝ

* Παρουσία της σκηνοθέτιδας Jessica Sarah Rinland

F + A [13] 18.00 // Χειμερινό Παλλάς

Jem Cohen: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (69′)

* Παρουσία του σκηνοθέτη

W [14] 20.00 // Χειμερινό Παλλάς

Πρώτα καρέ: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (75′)

* Παρουσίαση από τους Νεαρούς Προγραμματιστές του SIFF για το 2019 / Παρουσία του σκηνοθέτη Γιώργου Αγγελόπουλου

P 20.30 // Παραλία Κόμητο

Magic Island (live show) (~45′)

C [15] 21.15 // Παραλία Κόμητο

TIDF – Ξένος 2: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (69′)

* Παρουσία του Wood Lin (διευθυντή προγράμματος του TIDF) και του σκηνοθέτη Pang-Chuan Huang

F [16] 23.00 // Παραλία Κόμητο

Ξένοι (Xenoi) – Deborah Stratman, ΗΠΑ/Ελλάδα, 2016 (15′)

+

Space Is the Place – John Coney, ΗΠΑ, 1972 (85′)

P 00.30 // Παραλία Κόμητο

Venus Volcanism & In Atlas (live show) (~60′)

02.00 // Παραλία Κόμητο

DJ Set με τους Blue Lagoon και Andreas Palmer

 

ΗΜΕΡΑ 6 – ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΚΑ

Κυριακή 21 Ιουλίου

A 13.00 // Καφενείο Λαουτάρι

Ανοιχτή συζήτηση με την Εύα Στεφανή (Αφιερώματα)

F + A  [17] 15.00 // Χειμερινό Παλλάς

Μέρες και νύχτες με τη Δήμητρα Κ.: (Αποσπάσματα) – Εύα Στεφανή, Ελλάδα, 2019 (~65′)

* Παρουσία της σκηνοθέτιδας

F [18] 18.00 // Χειμερινό Παλλάς

Ιδιωματική όραση: Πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους (89′) ΔΩΡΕΑΝ

F + A [19] 21.00 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου

Τα καναρίνια – Γιώργος Κυβερνήτης, Ελλάδα, 2019 (17′)

+

Αθήναι – Εύα Στεφανή, Ελλάδα, 1995 (36′)

* Παρουσία των σκηνοθετών

F + A [20] 22.30 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου

Καταμέτρηση (Counting) – Jem Cohen, ΗΠΑ, 2015 (111′)

* Παρουσία του σκηνοθέτη

01.00 // Άνω Σύρος

Πάρτι λήξης

 

 

Υ Π Ο Μ Ν Η Μ Α 

F = ΤΑΙΝΙΕΣ
A = ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
P = ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
C = ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ
W = ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

See the English program / map here.

See the Greek program / map here